Girls' Corner

You're special!

Moda Primavara-Vara 2009

Distribuiţi
    *Crazy.You*
    Admin
    Admin

Numarul mesajelor : 36
    Data de inscriere : 18/01/2009

Moda Primavara-Vara 2009

Mesaj  *Crazy.You* la data de Mier Ian 28, 2009 6:06 pm

Materiale fine, linii bine definite, dungi şi ştrasuri sunt câteva din tendinţele în modă pentru primăvară/vară 2009. Acestea au fost şi coordonatele colecţiei Emporio Armani prezentată duminică seară la Săptămâna Modei de la Milano.

Colecţiile primăvară/vară 2009, prezentate de case de modă renumite, pun accent pe romantism şi feminitate. Culori vesele, pasteluri, gri şi nuanţe tari, imprimeuri haioase, buline şi dungi, dantele sau materiale naturale combinate cu accesorii de lux, acestea sunt câteva din tendinţele propuse de creatori. Un look original poate fi asigurat purtând o curea lată, cu o cataramă din cupru sau aur, combinând culori şi forme.

Siluetele sunt ultra feminine şi desenează o divă urbană glamour sau o femeie romantică, chic care se inspiră din moda anilor `40. Nota retro este dată de dantele şi rochiile vaporoase de seară, realizate din organza sau muselină. Pentru un plus de feminitate, designerii recomandă corsetele şi sutienele anilor ’40, cu o cupă geometrică şi matlasată.

Un must-have al sezonului sunt pantofii cu talpă groasă şi tocurile înalte. Rochiile de seară sunt completate de genţi discrete, iar pentru zi se poartă genţile foarte mari, colorate şi, mai ales, încăpătoare.

La Săptămâna Modei de la Milano, designerul Giorgio Armani a propus o colecţie sclipitoare pentru femei. Dungile albe şi albastre au dat un aer marinăresc ţinutelor, completate de pantaloni largi şi jachete. Cu toate acestea italianul nu s-a îndepărtat prea mult de tradiţionalul gri. Dar l-a făcut mai sclipitor, adăugând rochiilor fluturi albaştri sau greieri pictaţi în roz.

În ceea ce priveşte modelele, Armani a preferat liniile drepte pentru topurile, fustele şi rochiile prezentate la Milano.

Voi ce parere aveti?

You're the voice I hear inside my head
    The reason that I'm singin'
    I need to find you,
    I gotta find you

Freya
    Admin
    Admin

Numarul mesajelor : 103
    Data de inscriere : 18/01/2009

Re: Moda Primavara-Vara 2009

Mesaj  Freya la data de Vin Ian 30, 2009 6:39 pm

mmm....imi place!
    Cred ca pastelurile se potrivesc foarte bine cu primavara..Singura problema ar fi pantorii cu toc mare sau/si talpa groasa...nu prea mi se potrivesc => raman la tenesii mei Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
    over~used
    Integrated
    Integrated

Numarul mesajelor : 51
    Varsta : 26
    Data de inscriere : 01/02/2009

Mesaj  over~used la data de Dum Feb 01, 2009 10:43 am

niciodata nu mi-au placut tonurile pastelate; in schimb, ador dantela si gentile mari. totusi, cred ca fiecare poate gasi ceva care sa i se potrivesca si deci sa fie in ton cu moda
    `Chimii.`
    Little Girl
    Little Girl

Numarul mesajelor : 10
    Varsta : 23
    Data de inscriere : 29/03/2009

Mesaj  `Chimii.` la data de Dum Mar 29, 2009 10:49 am

Nu pot sa spun ca ma imbrac "in pas cu moda"
    Ok..tzin cont de ce se poarta,dar in general port ce`mi vine bine :]

Continut sponsorizat